Сара Красимирова Илиева
гр. София

Област на изява
Наука
Конкретна/и сфера/и
Математика
Ръководител
Галя Пенчева
Възраст на номинирания
15 години
Клас
IХ клас
Училище, град/село, област
Първа частна математическа гимназия - гр. София
За кои топ 5 постижения го/я номинирам
1. Бронзов медал (поделен) - VIII клас - XXVI Младежка Балканска олимпиада по математика (присъствена) – Сараево (Босна и Херцеговина), 28.06.-03.07.2022 г.
Олимпиадата е включена в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. JBMO е най-престижното състезание по математика за национални състезатели в младша възраст (до 15,5 години). Участват състезатели от 19 държави – балкански и гостуващи.
Официално България се представя от 6-има ученици, избрани за националния отбор на база резултатите им от националния кръг на Националната олимпиада по математика, Зимните математически състезания, Пролетните математически състезания и последващи контролни състезания. За да бъде допусната до участие в JBMO като част от националния отбор на България, Сарка се яви на тези състезания и с резултатите си беше поканена в разширения отбор от 14 ученици (4-ма от VII клас, 8 от VIII клас и 2-ма от IX клас). След проведени две контролни, в които Сарка постигна резултат, който я класира на първо място със значителна преднина (дори пред двамата деветокласници), тя беше включена в националния отбор, който да представи България на младежката балканиада. Самото класиране в националния отбор е голямо постижение, което показва нейното постоянство и упоритост не само през цялата учебна година, но и през всички изминали години.
2. Второ място (еднолично) - VIII клас, национален кръг (присъствен) – София, 17.04.2022 г.
LXXI Национална олимпиада по математика
Най-престижното състезание по математика от календара на МОН. Включено е в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Резултатите от него участват в определянето на разширените национални отбори за международни състезания по математика. Сарка се класира за националния кръг с най-висок и непостигнат от друг ученик резултат на областния кръг на олимпиадата (до националния кръг са допуснати 20 осмокласници).
3. Трето място (поделено) - VIII клас - XII Национални Пролетни математически състезания (присъствени) – Русе, 26.03.2022 г.
Състезанията са от календара на МОН. Включени са в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Един от най-важните математически турнири в страната, тъй като резултатите от него участват в определянето на разширените национални отбори за международни състезания по математика. През 2022 г. състезаващите се осмокласници са 121.
4. Второ място (поделено) - IX клас - XIV Национален Есенен математически турнир „Акад. Стефан Додунеков“ (присъствен) – В. Търново, 18-20.11.2022 г.
ЕМТ (за ученици от VIII до ХII клас) е включен в календара за извънкласна дейност на МОН и СМБ. Резултатите важат за определяне на разширените национални отбори за Балканската олимпиада по математика и за Европейската олимпиада по математика за момичета, участват и при изчисляването на рейтинга на учениците. През 2022 г. състезаващите се деветокласници са 90. На база на резултата от ЕМТ 2022, Сара беше един от 11-те ученици от IX клас, поканени за участие в Седмицата на олимпийската математика (СОМ) на ИМИ-БАН (IX-XII клас). По време на СОМ бяха проведени 4 контролни състезания (по алгебра, геометрия, теория на числата и комбинаторика) и Сарка показа най-висок общ резултат от всички поканени деветокласници, включително реши за максимален брой точки геометрична задача, която остана нерешена от ученици от Х, XI и XII клас.
5. Първа награда (еднолично) - СГ IX-X клас, национално класиране
XXXI Национален математически турнир „Черноризец Храбър“ (присъствен по места) - 01.11.2022 г.
Турнирът е в календара на СМБ. Провежда се по инициатива на Института по математика и информатика при БАН. Въпреки че Сарка се яви на темата, която е обща за IX-X клас и която включва 30 задачи за 90 минути, тя успя да постигне резултат 197 точки от 210 възможни (28 вярно решени от 30 задачи), което е най-високият постигнат резултат във ВГ IX клас от всички явили се присъствено и дистанционно.
През 2022 г. Сара спечели общо 36 призови (първо, второ и трето) места в национални и международни състезания по математика и физика - 21 първи, 10 втори и 5 трети, като в един от финалите на международните състезания беше удостоена с титлата шампион, в 2 - вицешампион, и спечели една купа за абсолютно трето место (Second Runner-up).
На финала на World International Mathematical Olympiad (WIMO) се класира на абсолютното първо място (еднолично) Тъй като до участие в този финал се допускат само златните медалисти (поне един златен медал) от финалите на TIMO, HKIMO или (BBB, този финал е известен като Суперфинал на шампионите. Сарка спечели златни медали на финалите и на трите състезания. Предвид че участниците в тях са предимно от азиатски държави и задачите са съобразени с тяхната образователна система, която не отговоря на българската, е истинско чудо ученик от Европа да се класира в челните позиции. Въпреки това, Сарка успя да постигне резултат, с който се класира под номер 1 в генералното класиране на WIMO и беше удостоена с купата "World Champion". С това тя стана втори ученик от България (и Европа въобще), спечелил подобно отличие в конкуренция с най-добрите математици от Азия - след сестра си Мартина, която през 2021 г. стана първият ученик, спечелил купата "World Champion" за България.
Първите награди/места на Сара за 2022 г. са от: World International Mathematical Olympiad (WIMO) – първо място в генералното класиране и купа "Шампион", Fermat Mathematical Olympiad (FMO), Asia International Mathematical Olympiad (AIMO), International Mathematics Exam Center Olympiad (IMEC), Global Junior Math Aptitude Test (GJMAT), 7th International Math Contest (IMC), Greater Bay Area Mathematical Olympiad, Big Bay Bei - второ място в генералното класиране и купа "First runner up", Thailand International Mathematical Olympiad (TIMO) – второ място в генералното класиране и купа "First runner up", International Mathematics Olympiad Competition of Southeast Asia (IMOCSEA), Future Intelligence Students Olympiad (FISO), Kings Olympiad - абсолютно първо място, Национална олимпиада по математика - областен кръг, НТ „Черноризец Храбър“, НС „Иван Салабашев“ и др.; Вторите награди/места са от: Националната олимпиада по математика - национален кръг, ЕМТ „Акад. Стефан Додунеков“, Австралийското математическо състезание (АМС), МС "Бургас Challenge", Global Junior Math Online Competition (GJMOC) - трето място в генералното класиране и купа "Second Runner-up", Future Intelligence Students Olympiad (FISO), Fermat Mathematical Olympiad, World Mathematics Invitational (WMI), НС "Viva математика с компютър" - участие се допуска само с покана; Третите награди/места са от Младежката Балканска олимпиада по математика (JBMO), Asian Science and Maths Olympiad (ASMO), SouthEast Asian Mathematical Olympiad (SEAMO X), Пролетните матетически състезания, Пролетното състезание по физика.
Освен с математика, Сара се занимава с физика, химия и биология. А с издадените през 2020 г. две книги от поредицата "Матаметически трикове", Сара Илиева стана най-младият автор на математическа литература в България. В началото на септември 2022 г. излязоха от печат трета и четвърта част от поредицата "Матаметически трикове".
Сара е член на Клуб 2017, Клуб 2018, Клуб 2019, Клуб 2020 и Клуб 2021 на Фондация „Димитър Бербатов“.
Други интереси
Освен с математика Сара се занимава с физика, химия и биология.
Отличия
