Мартина Красимирова Илиева
гр. София

Област на изява
Наука
Конкретна/и сфера/и
Математика
Ръководител
Галя Пенчева
Възраст на номинирания
12 години
Клас
VI клас
Училище, град/село, област
Първа частна математическа гимназия - гр. София
За кои топ 5 постижения го/я номинирам
1. Първо място (поделено) - V клас, национален кръг (присъствен) - София, 19.03.2022 г.
III Национално състезание по финансова грамотност
Състезанието е в календара на МОН. Протича във формат от 7 задачи, като последната е с аргументирано решение. За да бъде допусната до националния кръг, Марти се яви на областния, на който постигна най-висок резултат (еднолично) от всички участници от V клас.
2. Първа награда (поделена, с максимален резултат) - V клас, национално класиране - XXXI Национален математически турнир „Черноризец Храбър“ (присъствен по места), 01.11.2022 г.
Турнирът е в календара на СМБ.
3. Първа награда (еднолично) - V клас - XVIII Национално състезание „Математически предизвикателства“ (присъствено) – София, 29.05.2022 г.
Състезанието е в календара на СМБ. Изключително трудно състезание, което се организира от ПЧМГ за ученици с интерес в състезателната математика, по задачи на Иван Симеонов. Марти се класира на първо място със значителна преднина спрямо ученика, удостоен с втора награда. Марти в две поредни години печели първото място, което, предвид сложността на задачите и времето за решаването им (20 задачи с повишена трудност за 60 минути), е истинско постижение.
4. Втора награда (High Distinction със 130 точки от 135 възможни, или 29 вярно решени от 30 задачи на английски език) - Upper Primary Division (ВГ V-VI клас) - XLVII Международно Австралийско математическо състезание (присъствено по държави) – Канбера (Австралия), 04.08.2022 г.
АМС се провежда ежегодно от 1978 г. и едно от най-мащабните международни математически състезания. High Distinction се присъжда на учениците, класирани в топ 3%. Въпреки че Марти (V клас) се яви на темата, която е обща за V-VI клас, тя успя да постигне много висок резултат.
5. Втора награда (поделена) - ВГ Key Stage II Division (Upper Primary Education), EMIC - XXIII Международно математическо състезание (присъствено по държави + допълнително видеонаблюдение от страна на организаторите) – Богор (Индонезия), 6 юли 2022 г.
IMC включва два турнира: International World Youth Mathematics Competetion (IWYMIC), който е проведен за пръв път през 1999 година в Тайван, и EMIC - проведено за пръв път през 2003 г. в Тайланд. От 2008 г. двете състезания са обединени в IMC - International Mathematics Competition. Участниците в IMC се състезават в две възрастови групи: Key Stage II Division (Upper Primary Education) – EMIC, и Key Stage III Division (Lower Secondary Education) – IWYMIC. В Key Stage II Division - EMIC, могат да участват ученици, които към датата на състезанието са не по-големи от 14 г. (завършен VII клас), а в Key Stage III Division – не по-големи от 17 г. Домакини на състезанието са били няколко азиатски държави – Китай, Индия, Индонезия, Корея, Тайван, Филипините, Тайланд, от 2013 г. се включва и една европейска държава – България (домакин през 2013 г. и 2018 г.), а през 2019 г. домакин е Южна Африка. Марти участва в това престижно състезание след предварителен подбор и контроли за определяне съставите на отборите на ПЧМГ. Въпреки че по време на състезанието Марти е само на 11 г. (завършен V клас и се състезава с участници до 14 г. (завършен VII клас), тя постига впечатляващ резултат (топ 5% в генералното класиране в група Key Stage II), който е по-висок дори от резултатите на участници от България, които са VI и VII клас и за който е удостоена с втора награда (в Key Stage II български ученик не успя да спечели първа награда).
Виртуален домакин през 2022 г. е Индонезия. Участието в IMC е само с покана и е ограничен броят отбори, които всяка държава може да изпрати. През 2022 г. в състезанието са поканени 31 държави (вкл. традиционно силните Китай, Индия, САЩ, Русия, Румъния и т. н.), които се включват със 78 отбора (по 4-ма ученици), т.е. в EMIC участват 312 ученици и 69 отбора, а в IWYMIC - 276 ученици. Всяка държава, която ще участва, изпраща задачи до организаторите, от които се избират задачите за състезанието. Състезателите в Key Stage II решават 15 задачи с повишена трудност с отворен отговор за 90 минути. Предвид възрастта на Марти и фактът, че се съревновава с ученици, които са по-големи от нея с до 2 години както и че участват най-добрите ученици от традиционно силните държави, постигнатият от нея резултат е изключителен силен и е огромно постижение.
През 2022 г. Мартина спечели общо 46 призови места (първо, второ и трето) в национални и международни състезания по математика - 36 първи, 8 втори и 2 трети места, като в 2 от финалите на международните състезания беше удостоена с титлата шампион, в 2 от международните състезания беше удостоена с титла вицешампион и една купа за абсолютно трето место (Second Runner-up). През 2022 г. участници от България за първи път взеха участие в Global Junior Math Aptitude Test (GJMAT) и Global Junior Math Online Competition (GJMOC) с организатор Global Olympiads Academy - Индия. Възоснова на постигнатия изключителен резултат от GJMAT, Марти беше поканена да вземе участие в следващия кръг GJMOC като беше освободена от такса за участие. Въпреки че до момента ученици от България не бяха участвали в това състезание и никой не знаеше какви задачи може да се очакват, Марти постигна истинско чудо и завоюва еднолично първото място (Global ranking №1 в генералното класиране) от финала на Global Junior Math Online Competition (GJMOC), в което взеха участие ученици от 15 държави от 4 континента (Азия, Австралия, Европа и Южна Америка) и то в съревнование с традиционно силната индийска школа. Марти стана първия и единствен ученик, който не е от Азия и който е спечелил Шампионска купа от изключително трудното индийско състезание, с което предизвика истинско удивление в индийските организатори. Аналогично, през 2022 г. за първи път български ученици взеха участие и във Fermat Mathematical Olympiad (FMO) с организатор Fermat Education, Виетнам. Във финалния кръг на FMO Марти отново стана първия ученик, който не е от Азия и който е класиран на абсолютното първо място (неподелено) в съревнование с ученици от над 20 държави.
Първите награди/места са от World International Mathematical Olympiad (WIMO) – второ място в генералното класиране, Future Intelligence Students Olympiad, Fermat Mathematical Olympiad (FMO) – (абсолютно първо място в генералното класиране на финала и купа за шампион), SouthEast Asian Mathematical Olympiad (SEAMO), Asia International Mathematical Olympiad (AIMO), World Mathematics Invitational (WMI), International Mathematics Exam Center Olympiad (IMEC) - Second runner up на финала, Global Junior Math Aptitude Test (GJMAT), Global Junior Math Online Competition (GJMOC) - абсолютно първо място в генералното класиране и купа за шампион, 7th International Math Contest (IMC), Greater Bay Area Mathematical Olympiad - Big Bay Bei - абсолютно първо място в генералното класиране на финала, купа First runner up, Thailand International Mathematical Olympiad (TIMO), International Mathematics Olympiad Competition of Southeast Asia (IMOCSEA), Kings Olympiad - абсолютно, неподелено първо място в две издания на състезанието, МС "Европейско кенгуру плюс" - най-висок резултат при учениците от V клас, които са се явили както присъствено, така и дистанционно, IX Фестивал на младите математици - отборно, НС по Финансова грамотност, НС „Математически предизвикателства“ – две поредни години печели еднолично първото място, НТ „Черноризец Храбър“, общински кръг на Националната олимпиада по математика, НС „Математически звезди“ – абсолютно първо място (неподелено) с най-висок рейтинг от всички петокласници, който се формира от няколко състезания; Купа "Суперзвезда 2022" - Мартина беше класирана на абсолютно първо място и удостоена с купата на база финален рейтинг, който се формира от резултатите от 6 математически състезания, провеждани през учебната година. Финалният рейтинг на Мартина е 96,86% и е най-високият измежду рейтингите на всички петотокласници в България, НС „Енигматично“, "Viva математика с компютър" – абсолютно, неподелено първо място в две издания на състезанието; Вторите награди/места са от Indonesia International Mathematics Competition (IIMC), Австралийско математическо състезание (АМС), Пролетни математически състезания, Есенен математически турнир „Академик Стефан Додунеков“, НС „Иван Салабашев“, Science up, Бургас Challenge, НС „Хитър Петър“; Третите награди/места са от: Asian Science and Maths Olympiad (ASMO), и областния кръг на Националната олимпиада по математика. В началото на септември 2022 излязоха от печат трета и четвърта част от поредицата "Матаметически трикове", в които Марти е съавтор на сестра си Сара Илиева. Въпреки че е само на 11 г., Марти започна да измисля и свои начини за бързо и хитро решаване на задачите и съответно в книгите за някои задачи са посочени по два метода за решаване – на Марти и на Сарка.
Освен с математика, Марти се занимава с народни танци, като с танцовия състав на ПЧМГ с ръководител Цветелина Иванова през 2022 г. спечелиха две втори места в национални танцови фестивали в конкуренция с хореографски училища.
Мартина е член на Клуб 2018, Клуб 2019, Клуб 2020 и Клуб 2021 на Фонадация „Димитър Бербатов“. Лауреат на Голямата награда за 2019 г. и 2021 г., финалист за Голямата награда за 2020 г.
Други интереси
Освен с математика Марти се занимава с народни танци, като с танцовия състав на ПЧМГ с ръководител Цветелина Иванова през 2022 г. спечелиха две втори места в национални танцови фестивали в конкуренция с хореографски училища.
Отличия
