Мария Николаева Дренчева
гр. София

Област на изява
Наука
Конкретна/и сфера/и
Математика
Ръководител
Иван Симеонов, Линка Минчева
Възраст на номинирания
17 години
Клас
ХI клас
Училище, град/село, област
СМГ "Паисий Хилендарски" - гр. София
За кои топ 5 постижения го/я номинирам
1. Първо място (поделено, с максимален брой точки) - ВГ Х клас - XLI Национални Пролетни математически състезания (присъствено по места) - Русе, 26 март 2022 г.
Авторитетно състезание от календара на МОН и СМБ. С най-високо ниво на трудност, с олимпиадни задачи, изискващи подробно описание. Участниците са ученици от V до XII клас от математически гимназии и други училища в цялата страна, а състезанието служи за определяне на разширения национален отбор по математика за Балканската олимпиада. Състезанието се проведе с виртуален домакин (за възрастта - Русе), присъствено по градове (за тази възраст в София - в СМГ). През 2022 г. участници са над 150 ученици от цялата страна.
2. Първо място (поделено, с максимален резултат) - ВГ ХI клас - XIV Национален Есенен математически турнир „Акад. Стефан Додунеков“ (присъствен) – В. Търново, 18-20 ноември 2022 г.
Ежегодно състезание от календара на СМБ. За VIII-XII клас се проведе присъствено във Велико Търново. Индивидуално състезание, което прави и отборно класиране. 4 описателни задачи се решават за четири часа и половина. Традиционно е за ученици от V до XII клас, провежда се в две групи - младша възраст (V-VII клас) и старша възраст (VIII – XII клас). Имената на победителите се публикуват в сп. „Математика“, а резултатите в старшата ВГ важат за определяне на разширените национални отбори за ВОМ и ЕGMO и участват във формиране на рейтинга на участниците. През 2022 г. участват над 750 ученици. С първото си място Мария бе поканена за участие в Седмицата на Олимпийската математика през 2023 г.
*3. Трето място (поделено) – област „Точни науки“ (с проекта „Chess variants in mathematical problems“), всички възрасти
*4. Отличие „Най-добър научен проект“ (еднолично, над призовите места) - област „Теория на игрите“ (за проекта „Chess variants in mathematical problems“), всички възрасти
Международен форум за млади учени „Step into the Future“ – Москва (Русия), 21 март – 20 май 2022 г.
Програмата „Крачка към бъдещето“ има 20-годишна история. Главен организатор на форума е Московският държавен технически университет „Е. Бауман“ и Руското младежко политехническо общество. Участниците са от България, Индонезия, Казахстан, Китай, Непал, Русия, Таджикистан, Тайван, Турция и Южна Корея. Проектите се изпращат предварително и допълнително се представят дистанционно с онлайн презентация. През 2022 г. са предадени за участие над 150 научни разработки само по математика и информатика, а областите, в които се представят проекти, са 46. Конференцията на форума се провежда на основа на 46 специализирани секции (научни области). Проектът на Мария „Шахматни варианти в задачите по математика“ в област „Точни науки“ е класиран от журито в Москва на второ място след друг ученик от България - с проект по информатика, а на първо място е ученик от Русия. Работата в секциите се организира от катедрите на университетите и лабораториите на научно-изследователските институти.
На уебсайта на „Step into the future“ е запазено видео представянето на най-добрите проекти, отличени във всички области, в които се провежда конкурсът, като носителите на едноличните награди за най-добър проект във всяка една област са наречени лауреати. Разработката на Мария представя математически задачи в контекста на Tri-chess – вариация на стандартния шах, която се играе върху шестоъгълна дъска, разделена на триъгълни полета. В проекта се изследват задачите за независимост и доминиране (Independence problem и Dominations problems), различни задачи за игри и стратегии, както и въпросът за съществуване на затворен път на коня (Кnight’s tour) за еднорога, което е фигура в Tri-chess, която не съществува при стандартния шах. Мария предаде разработката си на английски език, оформена по правилата за оформяне на научните статии от най-високо ниво, които се публикуват в научните списания и форуми. Всички резултати в разработката на Мария са оригинални, защото до момента не са известни разработки, засягащи задачите по математика в никоя шахматна вариация. Тя работи без научен ръководител и сама избра и разви идеята за проекта. С него тя участва в Зимната конференция на УчИМИ през 2022 г., където получи най-високото отличие – грамота за отлично представяне и покана за участие в интервюто за RSI. На това интервю се избират представителите на България в най-престижните младежки научни форуми и като подгласничка на избрания за RSI участник, Мария получи правото да представи България на форума „Step into the Future“ – избрани бяха един представител по математика и един по информатика за участници от България. За Мария това постижение е особено ценно, защото на УчИМИ 2022 беше първото й участие с проект на научна конференция, и още с това си първо участие получи правото да представя България на престижен международен научен форум, където разработката й бе много високо оценена както в общото класиране при точните науки, така и със специална награда за най-добър проект в област „Теория на игрите“.
5. Трето място (поделено) - Аdvanced level (СГ XI-XII клас) - IХ Иранска международна олимпиада по геометрия (присъствена по държави) - Иран, 14 октомври 2022 г.
Олимпиадата е дистанционна спрямо страната домакин, за България се проведено присъствено в БАН. В престижното състезание всяка година участват хиляди ученици oт 73 държви по целия свят. Организира се от амбициозни математици в Иран и всяка държава си има отговорник, който за България е професор от БАН. До момента са участвали над 28000 състезатели. Провежда се в три възрастови състезателни групи: Elementary (до VIII клас), Intermidiate (IX-X клас) и Advanced (XI-XII клас). Всяка участваща страна проверява работите първо на ниво държава и от всяка група изпраща работите на до 4-ма най-добре представили се ученици. Само тези най-добри четирима участват в международното класиране и имат шанс за медал. Техните работи се изпращат до журито в Иран. Мария (XI клас) се изправи и срещу ученици в XII клас, и не само се класира в топ 4 на национално ниво, но завоюва медал в международната класация в конкуренцията от най-добрите от всяка страна. През 2022 г. са участвали общо над 8300 ученици, 2160 от които във възрастовата група на Мария. Сред тези 2160, най-добрите, които се борят за призово място, са 285.
2022 г. е поредната много успешна за Мария. На НТ "Математически боеве" в Созопол, в най-високата възрастова група (XI-XII клас), нейният отбор (само от XI клас), завоюва първо място, а тя спечели и индивидуална награда за най-добър състезател в област „Комбинаторика“; На контролните за Европейската олимпиада по математика за момичета (EGMO) се класира еднолично първа с 41 от 42 възможни точки (по лични причини нямаше възможност да пътува с отбора за Унгария). На ППМГ "Бургас Challenge", във IX-XII клас като десетоокласничка, се класира еднолично първа. С този си успех бе поканена да участва в НК „Миню Балкански“, където завоюва еднолично първо място в конкуренцията на едни от най-добрите математици от цялата страна, някои от които и в националния отбор за IMO.
С преработена и разширена версия на проекта, с който участва в научния форум „Крачка към бъдещето“, тя се яви на Пролетната конференция на УчИМИ през 2022 г. и там също завоюва най-високото отличие – грамота за отлично представяне. С този си успех бе поканена да участва през лятото на 2022 г. в Лятната изследователска школа на БАН в Творческия дом на БАН – Варна. Там Мария започна нов проект – този път за сферичния шах в задачите по математика. С този проект тя участва в Есенната конференция на УчИ-БАН през 2022 г. и спечели награда над първо място.
За шеста поредна година Мария завоюва медал на финала на Обединената Петербургска МОМ „Формула на единството/Трето хилядолетие“, където през 2022 г. завоюва златен медал с абсолютен трети резултат сред всички явили се участници във възрастова група Х клас в международното класиране.
Освен по математика, Мария се явяваше и на различни състезания по информатика, класира се за националния кръг на Националната олимпиада (НОИ) и в разширения национален отбор за Европейската олимпиада по информатика за момичета (EGOI). След проведените контролни, на някои от които беше в топ 3, Мария завърши седма в общото класиране за отбора.
През 2022 г. тя посещаваше и курсове по английски език и взе с най-високата оценка (Grade A) изпита CAE на Кеймбридж за ниво C1.
Мария е член на Клуб 2014, Клуб 2015, Клуб 2016, Клуб 2017, Клуб 2018, Клуб 2019, Клуб 2020, и Клуб 2021 на Фондация „Димитър Бербатов“. Лауреат на Голямата награда за 2014 и за 2015 г.
Други интереси
Освен с математика и информатика, Мария се занимава с френски и английски език, интересува се от изкуствен интелект и отскоро започна да го изучава. Рисува, свири на пиано и обича да пише истории.
Отличия
