Рая Ивова Шикова
гр. Габрово

Област на изява
Наука
Конкретна/и сфера/и
Математика, Физика
Ръководител
Донка Стефанова, Димитринка Калчева, Илка Неделева
Възраст на номинирания
15 години
Клас
X клас
Училище, град/село, област
ПМГ "Акад. Иван Гюзелев" - гр. Габрово
За кои топ 5 постижения го/я номинирам
1. Първо място (неподелено) - отборно (с отбор Bulgaria-A: Александра Петкова, Илия Василев, Мила Гетова, Невена Брейчева, Рая Шикова и Стоян Добрев) – X Международен турнир на младите естествоизпитатели (IYNT), присъствен – Тцкнети (Грузия), 21-28 август 2022 г.
Турнирът не е в календара на определена международна институция. Създаден е през 2013 г. от основателя на Международния турнир на младите физици, по същия модел. Управлява се и се регулира от 5-членен съвет (General Сouncil). Състои се в представянето на решения на експериментални задачи по физика, химия и биология, под формата на презентации в 4 научни битки, полуфинал и финал. Членовете на отборите на всяка държава се определят с вътрешен конкурс, като един отбор има от 4-ма до 6-има членове, на възраст от 12 до 16 години. Задачите се представят на английски пред 7-членно жури, състоящо се от независими журиращи и ръководители на отборите. Девет отбора преминават на полуфинал, а после три от тях - на финал. При малки разлики в точките повече от един отбор от финалистите може да бъде удостоен с първо място, но за абсолютен победител може да е обявен само един от тях. В десетото издание на турнира участваха над 100 участници от 13 отбора, 2 от които - български. Рая и отбор Bulgaria-A стават абсолютни победители на финала срещу отборите на Грузия и Хърватия.
"Най-силното ми постижение за годината, защото участието беше най-предизвикателно и нестандартно. При повечето други състезания задачите са на лист хартия и всичко се случва в главата ти. Тук обаче трябва да се опиташ да намериш отговор на въпрос в реалния живот. Освен многобройни експерименти, се налага предварително да се запознаеш с много нова и непозната теория, необходима за успешното решение на задачата. Често представянето включва сложни термини, но тъй като официалния език на турнира е английски, това прави задачата на участниците още по-сложна. Освен дългите месеци подготовка, на самия турнир, се разглеждат и непознати задачи, върху които отборът има 45 минути на разположение да разработи презентация с теория, експерименти и снимков материал. Този турнир предоставя опит и качества, които могат да са полезни в много професии – работа в екип, защита на собствено мнение, работа за определено време или срок."
2. Бронзов медал (поделен) – XXVI Младежка балканска олимпиада по математика (JBMO), присъствена – Сараево (Босна и Херцеговина), 28 юни – 3 юли 2022 г.
Олимпиадата е в календара на МОН. Включена е в Програмата на МС за закрила на деца с изявени дарби. През 2022 г. в нея вземат участие над ( 120 ученици от 20 държави - балкански и гостуващи, на възраст под 16 години.
3. Първа награда (Prize, поделенa, с максимален резултат от 135 т.) – Intermediate Division (СГ IХ-Х клас) - Австралийско математическо състезание (AMC), присъствено по места, с квестори – 4 август 2022 г.
Състезанието е част от календара на Australian Math Trust (AMT). Освен отличието Prize, което се дава на първите 0,3% от участниците, Рая получава и наградата Peter O’Halloran за постигнатия максимален резултат.
4. Трето място (еднолично) – III СГ (IХ клас), национален кръг (присъствен по места, с квестори)
Национална олимпиадата по физика – 1 април 2022 г.
Олимпиадата от календара на МОН. Включена е в Програмата на МС за закрила на деца с изявени дарби.
5. Второ място (еднолично) – IV СГ (Х клас) – Есенно национално състезание по физика (присъствено) – Сливен, 11-13 ноември 2022 г.
Състезанието е от календара на МОН.
За календарната 2022 г. Рая получава общо 11 призови отличия в регионални, национални и международни състезания, от които 4 са първи, 5 - втори и 2 - трети места. Благодарение на силното си представяне през годината, е допусната до разширените отбори на 3 международни олимпиади: Европейската олимпиада по математика за момичета, Международната олимпиада по астрономия и Европейската олимпиада по експериментални науки. През годината взема участие в националните олимпиади по физика, астрономия, математика и английски език, като по астрономия и физика преминава на национален кръг.
За осма поредна година Рая е вписана в Почетната книга на град Габрово.
Рая е член на Клуб 2015, Клуб 2016 и Клуб 2017 на Фондация "Димитър Бербатов".
Други интереси
Астрономия, Английски език, Математическа лингвистика, Литература
Отличия
