Дара Иванова Пенчева
гр. София

Област на изява
Изкуство
Конкретна/и сфера/и
Флейта
Ръководител
Д-р Ива Любомирова
Възраст на номинирания
11 години
Клас
V клас
Училище, град/село, област
НМУ "Любомир Пипков" - гр. София
За кои топ 5 постижения го/я номинирам
1. Първо място (поделено) - категория "А" (национални музикални училища), "Духови инструменти", II ВГ (8-10 г.) - X Общонационален конкурс "Път към Славата" (присъствен) - София, 18-19.03.2022 г.
Конкурсът е включен в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. През месец март
десетото издание събра над 2000 талантливи деца и младежи от цялата страна – вокалисти, танцьори, инструменталисти и фолклористи. Председател на журито в категорията "Духови инструменти" беше Станислав Почекански - председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, заедно с него участниците в категорията оценяваха Пенчо Пенчев (преподавател по тромпет в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив) и Мартин Савелиев (докторант в НМА „Проф. П. Владигеров“ - София, преподавател по кларинет в НМУ “Л. Пипков“ - София).
2. Първо място (еднолично) - категория "Б" (възпитаници на средни музикални училища), номинация "Духови инструменти", II ВГ (8-10 г.) - IX Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето" (присъствен финал) - В. Търново, 27-29.05.2022 г.
Конкурсът е в календара на Министерството на културата и се организира с подкрепата на НФК “Култура“. За изминалите години конкурсът става емблема на град Велико Търново и събира участници от много европейски държави. В деветото издание са участвали над 500 изпълнители от шест държави: Южна Корея, Китай, Турция, Япония, Сърбия и България. Право на участие имат деца и младежи на възраст от 5 до 30 години, разпределени в два раздела (вокален и инструментален), 6 възрастови групи за солисти, дуети, триа в двата раздела, и 4 групи за вокални и инструментални формации. При инструменталистите (пиано, акордеон, цигулка, виола, виолончело, контрабас, флейта, фагот и арфа) председател на журито беше проф. Борислава Танева. Член на журито при духовите инструменти беше и Диян Диханов - бивш главен диригент на гвардейския духов оркестър. За да стигне до втория, присъствен кръг на конкурса, Дара успешно премина първия подборен онлайн кръг, в който се класира на първо място.
3. Първо място (поделено) - категория "Класика - флейта", II ВГ (8-10 г.) - VI Международен конкурс за камерни ансамбли и индивидуални изпълнители „Проф. Асен Диамандиев“ (присъствен) - кк Боровец, 24-26.06.2022 г.
Конкурсът е в културния календар на Министерството на културата и на СБМТД. Включен е в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Целите на конкурса са да мотивира, поощрява и подпомага изявите на младите изпълнители по трудния път на музикалното изкуство, да съхранява и популяризира класическатa и съвременна музика, да обогатява и развива културния обмен между музикалните творци. За своите вече шест поредни години, събитието се утвърди като най-посещавания и предпочитан конкурс в България за деца с професионална музикална насоченост, като събира участници в различни възрастови групи, най-много от които са между 9 и 19 г., от България, РСМ, Турция и Гърция. Участниците се оценяват от шест комисии, в които влизат изтъкнати творци в сферата на класическата, джаз- и фолклорната музика, преподаватели в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София, АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, НБУ - София, ЮЗУ "Неофит Рилски" - Благоевград, НМУ "Л. Пипков" - София. Председател на журито в категория „Духови инструменти“ беше Станислав Почекански - председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, заедно с него участниците в категорията оценяваха проф. д-р Борислав Ясенов (флейта, ръководител катедра „Класическо и Поп и джаз изпълнителско изкуство“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив) и Едуард Сарафян (кларинет, преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив)
4. Втора награда (поделена) - специалност "Флейта", I ВГ (до 16 г.) - ХХVII Национален конкурс за млади инструменталисти и певци “Светослав Обретенов” (присъствен) - Провадия, 7-10 април 2022 г.
Конкурсът е в календара на Mинистерството на културата, на Съюза на българските композитори и на СБМТД. Включен е в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Музикалната надпревара на името на композитора Светослав Обретенов е с най-дълга традиция в България. Конкурсът е характерен с това, че на него се изпълняват само произведения от български композитори – публикувани и непубликувани. Възникнал през 1964 г. като изява на детските музикални школи в Североизточна България, конкурсът бързо набира популярност и през 1969 г. Комитетът за култура учредява национален конкурс за млади инструменталисти на името на композитора Светослав Обретенов, роден и израснал в Провадия. Първоначално конкурсът се провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година. Застъпени са всички музикални инструменти, влизащи в състава на класическия симфоничен оркестър, като дървените и медните духови инструменти се редуват през определен период. През 1984 г. НК „Светослав Обретенов” е приет в Европейския съюз на младежките национални музикални конкурси. Специалностите, включени в XXVII-то издание са пиано, цигулка, виола, виолончело, контрабас, флейта, обой, валдхорна, ударни инструменти и пеене, а участниците, взели участие в него, са 99. Дара се състезаваше във възрастовата категория до 16 години с трудна за нейната 10-годишна възраст задължителна програма от две произведения на Асен Карастоянов. Заедно с още две пиеси на Панчо Владигеров и Пенчо Стоянов, програмата на Дара за конкурса достигна продължителност 10 минути, които за нейната възраст бяха предизвикателство, оценено подобаващо от журито.
5. Втора награда (поделена, при неприсъдена първа) - категория "Дървени духови инструменти", I ВГ (I-IV клас) - III Национално състезание за млади изпълнители на българска музика (присъствено) - Бургас, 29.04.2022 г.
Конкурсът е в календара на Министерството на културата. Журито на конкурсната проява за ученици до VII клас включваше известни български музиканти и преподаватели от висшите училища по изкуства в страната. В състава на журиращите категория „Духови инструменти“, в която се състезаваше Дара, бяха проф. д-р Ясен Теодосиев (валдхорна, НМА „Проф. П. Владигеров“ – София), Данчо Радевски (солист-кларинетист на Симфоничния оркестър на БНР), проф. д-р Татяна Кърпарова-Главанова (ударни инструменти, НМА „Проф. П. Владигеров“ - София).
Изминалата 2022 г. за Дара беше изпълнена с много музикални приключения и предизвикателства. Тя участва в 10 музикални конкурса - 6 международни и 4 национални, от които 5 присъствени. В тях тя спечели общо 5 първи, 2 втори и 2 трети места. Сред горните конкурси впечатляващо е постижението на Дара в JSBM International Music Competition - Хонконг, онлайн издание с финален кръг свирене на живо, който се проведе през май. Конкурсът се организира за трета година от Johann Sebastian Bach Music (JSBM) School - Хонконг, филиал на JSBM School - Виена (Австрия). След първите два кръга на конкурса Дара беше отличена с еднолична Първа награда в III ВГ сред всички инструменти. Това ѝ донесе правото да се яви на финалния присъствен кръг на конкурса в Хонконг. Взимайки предвид отдалечеността на мястото на провеждане на финала, организаторите предоставиха възможност за дистанционно участие в реално време през стрийминг платформа, където Дара изпълни „Скерцино“ от датския композитор Й. Андерсен.
Музикалните постижения на Дара са резултат на нейното постоянство в заниманията и желание за усъвършенстване, а в успешното развитие на таланта ѝ безценен дял имат високия професионализъм на преподавателя ѝ по флейта в НМУ "Л. Пипков" - София, д-р Ива Любомирова и корепетитора Любен Илиев.
През 2022 г. Дара с вдъхновение и успех представи с флейтата си на различни международни и национални сцени и платформи „Ръченица“ и „Прелюд“ от Ас. Карастоянов, „Скерцино“ от Й. Андерсен, „Игра“ от П. Стоянов, „Менует“ от П.Владигеров и добави тези пиеси към вече съществуващия си репертоар с произведения от Й. С. Бах, Д. Шостакович, Й. Хайдн, П. Хаджиев, Ю. Чичков.
Дара е член на Клуб 2021 на Фондация „Димитър Бербатов“.
Други интереси
Рисуване, балет, плетене на една кука, плуване
Отличия
