НОВИНИ

Вяра Атанасова спечели бронз

На 13-14 май на летищната площадка с. Вълчедръм край Ловеч се проведе Националното състезание по авиомоделизъм за деца. Вяра от Пловдив завоюва трето място и бронзов медал. Класът, в който тя участва е за моторни планери с размах до 2 м, и е за деца до 14-годишна възраст. Проведоха се три старта с 5-минутно работно време. При тях състезателите излитат с включени за около 20 сек мотори. Моторното време зависи от това до каква височина състезателят иска да се издигне модела му, като в същото време трябва да е възможно най-кратко, за да бъде възможно най-дълъг безмоторният полет в рамките на петте минути работно време. След това трябва моделът да бъде задържан във въздуха без мотор до края на петте минути. В самия край на времето състезателят трябва да кацне (по възможност) в центъра на кръг с диаметър 20 м. Всичко това е трудно за деца в тази възраст. След трите старта бяха селектирани тримата най-добри, сред които беше и Вяра. За тях бяха организирани 2 флайофа (финални прелетявания) с 10-минутно работно време, за да могат да се отличат наистина най-добрите. За голямо съжаление при първото излитане от двете финални, друг модел закачи и откъсна опашката на модела на Вяра. Така той стана неуправляем и падна, а тя не можа дори да пробва да атакува първото място и остана на трето. Но авиомоделизмът е технически спорт, за който е нужна координация и технически умения, затова третото място също е от огромно значение.

Поради спецификата на това занимание, за цялата календарна година се организират само две състезания в клас моторни планери за деца до 14-годишна възраст. Това прави отличието още по-важно за Вяра. Тя вече се състезава и с деца до 18-годишна възраст, а има амбицията и тренира за участия  в останалите състезания през годината заедно с мъжете. Така тя се надява да запали още повече деца – ентусиасти да се занимават с този спорт.